Alioski: “Flas 7 gjuhë, por në shtëpi vetëm shqip”

Ezgjan Alioski pa dyshim se është një nga elementët më të rëndësishëm te përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut, skuadër kjo që bëri një bujë të madhe në ndeshjet eliminatore të marsit, duke mundur 4 herë kampionët e Botës, Gjermaninë midis Duisburgut me rezultatin 2:1.

Mesfushori shqiptarë me origjinë nga Prilepi, në një intervistë për Zona Gola, përveç se foli për ecurinë pozitive të përfaqësueses së Maqedonisë, foli edhe për një element shumë interesant, por mbi të gjitha kombëtarë.

Edhe pse është rritur në Zvicër, aty ku familja e tij ka migruar shumë vite më parë, Alioski e flet shqipen mirë, ndërsa përveç saj, edhe 6 gjuhë të tjera përfshirë këtu edhe maqedonishten, të cilën e ka mësuar prej kur se është grumbulluar me ekipin përfaqësues të vendit tonë.

“Flas 7 gjuhë sepse jam rritur në Zvicër, aty kam mësuar gjermanisht, italisht dhe anglisht. Spanjishten e kam mësuar këtu në Angli, ndërsa gjuhën maqedonase në kombëtare. Megjithatë në shtëpi flasim gjithmonë shqip” – është shprehur Alioski, i cili aktualisht luan në një ndër ligat më të fuqishme europiane, Premierligën angleze, duke mbrojtur ngjyrat e Lids Junajtedit.

 

 

Leave a Reply