Telashe për Kroacinë në prag të sfidës me Spanjën, Perishiç rezulton pozitiv me “Covid 19”

Kroacia ka humbur një lojtar shumë të rëndësishëm vetëm pak ditë para sfidës me Spanjën për një vend në çerekfinalet e EURO 2020. Ivan Perishsiç ka rezultuar pozitiv ndaj COVID-19 dhe është izoluar, duke humbur këtë ndeshje, por edhe të tjera të mundshme në turne në varësi të testeve të mëtejshme.

“Gjatë natës, Federata Kroate ka marrë rezultatet e testeve për virusin SARS-CoV-2, të cilat kanë dhënë si përfundim se pjesëtari i përfaqësueses, Ivan Perishiç, është pozitiv tashmë me koronavirus. Stafi mjekësor i ekipit kombëtar e ka izoluar Ivan nga përbërësit e tjerë të kombëtares dhe ka lajmëruar menjëherë për situatën shërbimin epidemiologjik kompetent duke respektuar të gjitha masat e mbrojtjes për përhapjen e infeksionit. Perishiç do të kalojë 10 ditë në izolim dhe në këtë periudhë nuk do të zhvillojë ndeshje të kombëtares. Të gjithë pjesëtarët e tjerë të përfaqësueses, anëtarë të stafit dhe delegacionit, kanë rezultuar negativ”, shkruhej në komunikatën e Federatës Kroate.

Perishiç është një lojtar shumë i rëndësishëm për kombëtaren kroate, ndaj mungesa e tij mund të vërehet në ndeshjen ndoshta më të rëndësishme të këtij turneu, ajo kundër Spanjës, që në program është nesër (18:00h).

Perishiç ishte vendimtar në kualifikimin e Kroacisë për në fazën e dytë të Euro 2020, pasi shënoi gol si ndaj Republikës Çeke, ashtu edhe ndaj Skocisë në fazën në grupe të turneut.

Leave a Reply