Siti rikthehet fuqishëm, mund Totenhamin (VIDEO)

Pas 10 ditëve të kobshme, në të cilat Mançester Siti humbi betejën për ndeshjet gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve ndaj Liverpullit si dhe humbjes në derbin e Mançesterit nga Junajtedi, skuadra e trajnerit Pep Guardiola u rikthye fuqishëm, duke mundur Totenhamin, një ndër skuadrat pretendente për të siguruar një vend për në Ligën e Kampionëve për vitin tjetër.

Siti shënoi fitore me rezultatin 1:3, me dy gola të shpejtë që në pjesën e parë kur fillimisht Gabriel Hesus (22’) shënoi për 1:0, teksa vetëm tre minuta më pas Gjundogan nga pika e bardhë realizoi për 2:0.

Shpresat e “spërsave” për një çast i riktheu Eriksen me golin e realizuar në minutën e 42-të, mirëpo 30 minuta më pas Rahem Sterling vulosi gjithçka, duke shënuar edhe golin e tretë në rrjetën e Lloris.

Falë kësaj fitore Siti tashmë numërin 87 pikë dhe vetëm çështje xhirosh është kur “citizens” edhe zyrtarisht do ti gëzohen titullit kampion, teksa Totenhami mbetet në kuotën e 67-të pikëve, duke ruajtur në këtë mënyrë pozitën e katërt.