Në fundjavë nis sezoni i ri në Formula 1

Fundjava para nesh sjell fillimin e sezonit të ri të garave në Formula 1. Sipas kalendarit të garave, sezoni fillon më 17 mars në Melburn të Australisë ndërsa do të përfundojë me garën për Çmimin e Madh të Abu Dhabit të Emirateve të Bashkuara Arabe më 1 dhjetor.

Sezoni 2019 ka paraparë mbajtjen të gjithsej 11 garave në Evropë, pesë në Azi, katër në Amerikë dhe një në Australi.

Raundi kualifikues i garës së parë të Formula 1 që do të mbahet në Melburn do të zhvillohet të shtunën ndërsa eventi kryesor është caktuar për ditën e diel.

Pilotët do të garojnë në pistën e Melburnit të gjatë 5.303 metra, ku do të duhet të përshkojnë 58 xhiro.

Kalendari i Formula 1 për vitin 2019:

Data Çmimi i Madh

17 mars Melbourne

31 mars Bahrein

14 prill Shanghai

28 prill Baku

12 maj Barcelonë

26 maj Monaco

9 qershor Montreal

23 qershor Le Castellet

30 qershor Spielberg

14 korrik Silverstone

28 korrik Hockenheim

4 gusht Budapest

1 shtator Spa

8 shtator Monza

22 shtator Singapor

29 shtator Soçi

13 tetor Suzuka

27 tetor Mexico City

3 nëntor Austin

17 nëntor Sao Paulo

1 dhjetor Abu Dhabi

Leave a Reply