Maqedonia e Veriut vitin 2019-të e mbyllë në pozitën e 68-të

Përfaqësuesja e Maqedonisë së Veriut në futboll vitin 2019-të do ta mbyll në pozitën e 68-të në renditjen e FIFA-s, njofton “infOSport.mk”.

Duke pasur parasysh se “verdhekuqtë” nuk zhvilluan asnjë ndeshje gjatë muajit dhjetor, ata nuk bënë edhe ndonjë lëvizje, njëjtë sikurse edhe Shqipëria që ndodhet në pozitën e 66-të.

Ndërkohë sa i përket Kosovës, kundërshtarit të rradhës së Maqedonisë së Veriut në gjysmëfinalen e Ligës së Kombeve, skuadra “dardane” renditet në pozitën e 115-të.

Sa i përket vetë kreut, është Belgjika që kryeson renditjen me 1765 pikë, duke lënë pas vetes kampionët e Botës, Francën dhe Brazilian, që kanë 1733, gjegjësisht 1712 pikë.

Në TOP10, gjithashtu bëjnë pjesë edhe Anglia (4), Uruguai (5), Kroacia (6), Portugalia (7), Spanja (8), Argjentina (9) dhe Kolumbia (10).

 

Leave a Reply