Pas “Qatar 2022”, përfaqësuesja e Uellsit do ta ndryshojë emrin! Ja si do quhen!

Përfaqësuesja futbollistike e Uellsit mund të ndryshojë emrin pas Kupës së Botës, shkruan BBC britanike. Në garat pasuese, Uellsi duhet të quhet Cymru, që është emri tradicional i shtetit të tyre në gjuhën uellsiane. Cymru është emri që Uellsi tashmë e përdor në komunikimet dhe dokumentet zyrtare. Presidenti i shoqatës Noel Mooney

Edhe Shqipëria ndeshjen e qershorit kundër Uellsit do ta zhvillojë me tifoz!

Shqipëria me 5 qershor do të luajë një ndeshje miqësore kundër Uellsit, ndeshje kjo që pritet të zhvillohet me praninë e tifozëve. Fillimisht u vendos për 4000 sportdashës, ndërsa më pas numri u rrit me 6500 tifozë që do shohin ndeshjen me Shqipërinë në “Cardiff City Stadium”. Tifozët e Uellsit nuk kanë

ZYRTARE, Gigs trajner i Uellsit

Rajan Gigs është emëruar në postin e trajnerit të Uellsit, për 4 vitet e ardhshme. Ish-anësori i Mançester Juajtedit, 44-vjeçari Gigs pason Kris Koleman, që u largua në muajin nëntor për të marrë drejtimin e Sunderlandit.Ndihmësi i Koleman, Osian Roberts, ish-sulmuesi uellsian Kraig Bellamy dhe Mark Boven ishin kandidatët e