E bujshme, Partizani i Tiranës po tenton sulmuesin serb të Milanit, Lazetiç

Partizani ka në skuadër një si Xhuliano Skuka, gjithashtu edhe Alfred Mensah. Së fundmi kanë sjellë Fabian Shahajn, por nëse në derë të vjen një lojtar i ekipit të parë të Milanit, vështirë se do ta refuzonte njeri.

“Panorama Sport” mëson se të kuqtë janë në bisedime me kampionët e Italisë për huazimin e Marko Lazetiç. Ai luan si qendërsulmues dhe është vetëm 18 vjeç, teksa deri më tani falë fizikut të tij ka arritur të kalojë etapat dhe të debutojë me skuadrën e Milanit në Serinë A.

Gjithsesi, në shumicën e kohës ai aktivizohet me skuadrën e Primaverës, ku është shfaqur tejet efikas (8 ndeshje, 5 gola) dhe kjo ka qenë edhe arsyeja që e ka bindur Partizanin të vihet seriozisht në lëvizje për të arritur te sulmuesi, vlera e të cilit në merkato është 3 milionë euro sipas “Transfermarkt”.

Nëse sheh parametrat e lojtarit dhe klubin ku luan, kjo mund të quhet një ëndërr për drejtuesit e Partizanit, por merkatoja ka treguar se di të dhurojë surpriza. Këtë po e tenton klubi kryeqytetas, me Superioren, që ka fituar mjaft kredite në vitet e fundit në Itali dhe mund të konsiderohet një ligë më reklamuese se Seria C, ku Milani huazon kryesisht të rinjtë e vet.

Gjithashtu, fakti që në krye të Partizanit është një trajner italian si Xhovani Kolela, është një arsye që mund ta bindë Milanin t’u besojë të kuqve rritjen e talentit serb. Ndërkohë, lidhja e drejtorit sportiv, Elton Marini, me futbollin italian në punën e tij si agjent futbollistësh, mund të ndihmojë për të bindur lojtarin se mbërritja në Tiranë do të ishte zgjedhja e duhur për të zbarkuar me “pompozitetin” e duhur në arenën e madhe të futbollit, siç bëri Rrahmani apo Ekuban.

Adoleshenti është produkt i Crvena Zvezdës, që e shiti në janarin e shkuar për 4.5 milionë euro te kuqezinjtë. Ai ka kontratë deri në 2026-ën. Ardhja e Lazetiç, do t’i hapte rrugën largimit të mundshëm të Xhuliano Skukës.

 

Leave a Reply