Disa fakte interesante për finalen Real Madrid – Liverpull

Dy nga skuadrat më të suksesshme në historinë e garave evropiane, Liverpulli dhe Real Madridi, takohen sot në finale për herë të tretë, ku “Stade de France” do të jetë nikoqir i finales së këtij edicioni të Ligës së Kampionëve.

Triumfi më i fundit i Realit, dhe triumfi i tretë radhazi në Ligën e Kampionëve, erdhi në Kiev në vitin 2018 pikërisht kundër Liverpullit, ndërsa ky i fundit e kishte mposhtur gjigantin spanjoll në Paris në vitin 1981 për të fituar kupën e tyre të tretë evropiane.

Në garën për të arritur në finalen e këtij sezoni, Reali kishte një rrugëtim më të vështirë, duke eliminuar rivalët e Liverpullit në Premierligë, Çelzin dhe Mançester Sitin, ndërsa skuadra e Jurgen Klop eliminoi Benfikan dhe Viljarrealin.

Ndërsa Liverpulli synon të fitojë kupën e tij të shtatë evropiane dhe të regjistrojë një triumf të tretë të UEFA Ligës së Kampionëve, Madridi e ka fituar trofeun plot 13 herë, duke përfshirë shtatë herë në epokën e UEFA Liga e Kampionëve – të dyja rekorde të kësaj gare.

Reali nuk ka humbur kurrë një finale të UEFA Ligës së Kampionëve, ku kjo është paraqitja e tyre e tetë në finale, një rekord i ri, duke tejkaluar shtatë të Milanit dhe Juventusit.

Po ashtu, kjo është hera e parë që të njëjtat klube takohen në tre finale të kësaj gare: Reali dhe Reims (1956, 1959), AC Milan dhe Ajax (1969, 1995), Ajax dhe Juventus (1973, 1996), Milan dhe Benfica (1963, 1990), Liverpool dhe Milan (2005, 2007), Barcelona dhe Manchester United (2009, 2011), Real dhe Atlético (2014, 2016) dhe Real dhe Juventus (1998, 2017) kanë luajtur të gjithë me njëri-tjetrin nga dy herë.

Kjo është finalja e pestë e UEFA Ligës së Kampionëve mes klubeve nga Anglia dhe Spanja, dyshja më e shpeshtë e finaleve, një më shumë se italianët kundër spanjollëve.

Ndërkaq, më poshtë mund të gjeni profilin e dy skuadrave nëpër finale të Ligës së Kampionëve.


Liverpulli

  • Liverpulli ka fituar 6 nga 9 finalet e tyre të mëparshme të kësaj gare:


1976/77: Liverpull 3-1 Borussia Mönchengladbach

1977/78: Liverpull 1-0 Club Brugge

1980/81: Liverpull 1-0 Real Madrid

1983/84: Liverpull 1-1 Roma (vazhdime; 4-2 penalti)

1984/85: Juventus 1-0 Liverpull

2004/05: Liverpull 3-3 AC Milan (vazhd.; 3-2 penalti)

2006/07: AC Milan 2-1 Liverpull

2017/18: Real Madrid 3-1 Liverpull

2018/19: Liverpull 2-0 TottenhamReal Madrid


  • Reali kanë fituar një rekord 13 Kupa Evropiane dhe kanë triumfuar në shtatë finalet e fundit, të gjitha në UEFA Liga e Kampionëve. Në përgjithësi rekordi i tyre përfundimtar është 13 fitore dhe 3 humbje.


1955/56: Real Madrid 4-3 Reims

1956/57: Real Madrid 2-0 Fiorentina

1957/58: Real Madrid 3-2 AC Milan (vazhdime)

1958/59: Real Madrid 2-0 Reims

1959/60: Real Madrid 7-3 Eintracht Frankfurt

1961/62: Benfica 5-3 Real Madrid

1963/64: Inter 3-1 Real Madrid

1965/66: Real Madrid 2-1 Partizan

1980/81: Liverpool 1-0 Real Madrid

1997/98: Real Madrid 1-0 Juventus

1999/00: Real Madrid 3-0 Valencia

2001/02: Real Madrid 2-1 Bayer Leverkusen

2013/14: Real Madrid 4-1 Atlético de Madrid (vazhdime)

2015/16: Real Madrid 1-1 Atlético de Madrid (vazhd.; 5-3 penati)

2016/17: Real Madrid 4-1 Juventus

2017/18: Real Madrid 3-1 Liverpull 

Leave a Reply